Amerika’da Üniversite Eğitiminin Avantajları

Amerika’da üniversite programına başladığınız zaman, herhangi bir bölüm seçme zorunluluğunuz yoktur. Temel ve alınması zorunlu dersler dışında, ilgi duyduğunuz farklı bölümlerinin derslerini de alarak kendinize bölüm seçiminde zaman tanıyabilirsiniz. Herhangi bir sınava girmeden bölüm değişikliği yapabilirsiniz.

Amerika’da üniversite hayatı çok hareketli ve dinamiktir. Amerikan eğitim kültürünün en önemli özelliği öğrenciyi eğitim gördüğü kurum ile özdeşleştirmesi ve öğrenciye bu kurumun bir parçası olduğunu hissettirmesidir.

Kampüs yaşamında öğrenci gerek gördüğü ilgi, gerek kolayca kuracağı sosyal ilişkilerle kısa bir zaman içeresinde sosyal adaptasyonunu tamamlayıp maksimum konsantrasyon ile derslerine yoğunlaşabilir.

Amerika Üniversiteleri her bütçeye ve her kişiye uygun üniversitelerdir. Dünya çapında ranking sisteminde olan üniversitelere giriş koşulları zor olmasına rağmen, hazırlık sınıflarıyla birlikte imkansız değildir.

Dünya ülkelerinde Amerikan Üniversite Eğitim sistemi en popüler eğitim sistemlerinin başında gelir. Eğitim dili İngilizce olması ve program çeşitliliği ile isteklere yönelir. Amerika da Kolejler 2 yıllık üniveriteler gibi eğitim verir. 2 yılın sonunda başarı durumuna göre 4 yıla tamamlama imkanı bulunmaktadır. Kolejlere giriş koşulları daha kolay olmasının yanı sıra program ücretleri de lisans programlarının yarısı olmaktadır. Bu seçenek ile öğrenciler hep üniversite eğitimi alıp hem de daha uygun fiyat ödemiş olmaktadır. Üniversite programları Kolejlere göre daha yüksek maaliyetlidir. Üniversite eğitimi 4 yıl sürelidir Amerika’da. Üniversite eğitimi öncesinde öğrencinin durumuna göre 1 yıl hazırlık ve dil eğitimi önerilmektedir. 4 yıllık üniversite eğitimi sonunda Master programına katılma hakkın kazanılır. Master program süreleri 2 yıldır. 2 yılın sonun OPT hakkı kazanılmaktadır. OPT hakkı ile Amerika’da 1 yıl çalışma izni verilmektedir.

Amerikan üniversitesinden mezun olmak tüm dünyada prestij sağlamaktadır. Bizim ülkemiz gibi birçok ülke de Amerika Eğitim sistemini kendi müfredatlarına uyarlamaktadırlar. Amerika’da üniversite eğitimi almak için en önemli şart ya da uygunluk maddi yeterlilik olması gereklidir. Öğrencilerin yıllık eğitim ücretleri 15 .000 USD ile 70. 000 USD arasında değişmektedir. Bu maliyetlerin yanı sıra konaklama ve yaşam maliyeti de dikkat etmeniz gereken konularandır seçilen şehir ve bölge yaşam maliyetleri için çok önemlidir.

Amerika Üniveriste Sisteminde top sıralamada olan üniversitelerin başvuru koşulları daha ağır olmasının yanı sıra ücretleri de yıllık 40.000 USD den başlamaktadır. Örneğin Harvard Üniversitesinin yıllık eğitim ücreti 50.000 USD ile 70.000 USD arasında değişmektedir. Bu sebeple öğrenciler 2 yıllık kolej programına katılıp 2 yılı daha uygun şartlarda okuyabilirler.

Comments are closed.