SAT, GMAT ve GRE Kursları

Sınavlara yönelik test hazırlık kurslarıdır.ABD’de  veya Kanada’da master programına katılmak istiyorsanız, bu sınavlara girmeniz gerekmektedir.Mühendislik, sosyal bilimler ,sayısal alanlarda eğitim görecek kişiler için gereklidir.Boston ve LA’da bu kurslar mevcuttur.

GRE Sınavı :

Amerika’da üniversiteye başlamak istiyorsanız yada master yapmak istiyorsanız ;bu sınava girmeniz gerekebilir. Ancak her üniversite GRE sınavı yapmamaktadır. General test ve  Subject Test olarak 2 ye ayrılır. General test ; sözel,sayısal,düşünme,kompozisyon yeteneklerini ölçer. Subject Test ise psikoloji ,fizik,matematik,biyoloji,kimya gibi alanlarda eğitim görmek isteyenler için ayrıca girmeleri gereken bir sınavdır.

Puanlama sistemi 200 -800 puan arasındadır.Bir öğrenci en fazla 5 kere bu sınavına girebilir.Sınavlar 10 -15 gün içerisinde açıklanmaktadır.

GMAT :   ( Graduate Management Admission Test ) :

Amerika’da Kanada’da işletme okumak yada bu alanda yüksek lisans yapmak isteyenlerin girmesi gereken sınavdır.Ancak bütün üniversiteler bunu zorunlu tutmamaktadırlar.Bazılara GMAT sınavına girmeden de öğrenci kabul edebilmektedir.

Puanlama sistemi 200-800 puan arasındadır.

GMAT sınavı 4 aşamada değerlendirilir:  1) Verbal (sözel) 2) Quantitative (sayısal) 3) Analaytical Writing Assisment ( Analitik Yazma Becerisi) 4)Toplam Puan

SAT : ( Scholostic aptitude or admission test ) :

Öğrencilerin lisans programına yerleştirebilmeleri için gerekli olan bir sınavdır. Her üniversite bunu şart koşmamaktadır. Türkiye’deki üniversite yerleştirme sınavı gibidir.

SAT -1 Reasoning Test -Sayısal Sözel becerileri ve genel yeteneği  ölçen 3 saatlik bir sınavdır.

SAT -2 Subject Test –    Fizik, kimya, biyoloji, tarih gibi spesifik alanlardaki becerileri ölçen sınavdır.