Neden Amerika?

Amerika dünya çapında ün kazazmış  5000’den fazla enstitüye sahip olarak dünyanın en büyük ve en çok saygı duyulan yüksek öğrenim sistemlerinden biridir. Bu fırsatların yansıması olarak birçok amerika dil Okulları birçok üniversiteyle anlaşmalı olup öğrencilerine en iyi eğitimi verip onları üniversite hayatlarına bir adım önde başlamalarını sağlamayı amaçlamaktadır.  Amerika’da bulunan üniversiteler ve kolejler akademik takvim olarak genelde 2 sömestr olarak ayrılmıştır. Akademik takvimde birinci dönem Eylül’de başlayıp Aralık’ta sona ermektedir. İkinci dönem ise Ocak’ta başlayıp Mayıs ayında bitmektedir. Bu dönemler genellikle yoğun programlar olarak devam etmektedir. Ancak isteğe bağlı olarak tatil alınabilmektedir.

Dünyanın diğer ülkelerinden çok farklı olarak üniversite ve kolejler arasında Amerika’da çok büyük bir fark bulunmamaktadır. Genellikle üniversiteler daha büyük enstitüler olup kolejler ise onlara göre daha küçük kampüslerde eğitim vermektedir.  Okulların sınav sistemleri benzerlik göstermektedir. Öğrenciler her aldıkları dersler için dönem sonralarında sınavlara girmekte sınavlar öncesinde ise assessment olarak bilinen ödevleri yapmaktadır. Öğrencilere performanslarına göre geçme dereceleri verilmektedir.

Amerika’da yüksek öğrenim maliyetleri okullara göre farklılık göstermektedir. Özel üniversite ve kolejler en pahalı okullar olarak yıllık okul, konaklama ve diğer giderler olarak 40.000 doları bulmaktadır. Bunların yanında eyalet üniversiteleri ise özellere nazaran daha ucuz olup yıllık toplam maliyette 25.000 doları bulmaktadır. En ucuz maliyetli olarak ön lisans olarak kabul edilen kolejlerdir. Bunlarda ise maliyet 6 bin dolardır.

Amerika’da dil eğitimi almanın pek çok avantajı ve tercih edilme sebebi vardır. Bunları kısaca özetleyecek olursak;

  • Çok kültürlü bir ülkede yaşam deneyimi kazanmak
  • Dünyada ekonomi, siyaset, bilim, moda gibi pek çok alanda öncü olan ve akımları etkileyen bir ülkede yaşamak
  • Kalite standartları açıcından yüksek dil okullarında eğitim almak,
  • Dünyaca tanınınmış akademik standartlara sahip üniversitelerde eğitim almak,
  • Yabancı öğrenci nüfusu farklı olduğu için farklı kültürleri tanıma şansı,
  • Amerika’da görülmeye değer tarihi yerleri, açık alanları, müzeleri ziyaret etme, eğlence ve sanat dünyası ile alakalı yerleri görme şansı

Amerika’da Üniversite Sistemi    |    Amerika’da Üniversite Hazırlık

Amerika Üniversite Kabul Koşulları    |    Amerika Eğitim Maliyetleri