Amerikada Yüksek Lisans

Lisans öğrencileri, programları tamamladıktan sonra başvuru yapabilecekleri yüksek eğitim programlarıdır yüksek lisans / master programları. Amerikada yüksek lisans programları 2 yıl sürelidir. 2 yıl sonunda ülkede OPT hakkı verilmektedir. Aynı zamanda okurken on/off campus çalışma olanakları da sağlanmaktadır. Yüksek lisans programları 4.0 üzerinden hesaplanmaktadır çoğu okulda. Mezun olabilmek için ise min 2.0 not ortalaması istenilmektedir.

MA , Msc PH gibi program dallarına göre derecelendirilmektedir. Yüksek Lisans proramları lisans bölümü ile bağlantılı olması gereklidir ama aynı bölüm olma zorunluluğu yoktur.

Amerika’da Yüksek lisans programlarına kabul koşulları lisans programlarına oranla daha zordur. Min 2.5 /4.0 üzerinden not ortalaması istenilmektedir. Master programlarında hazırlık sınıflara pre – master ya da pre – sessional programları olarak adlandırılmaktadır. Pre master programları not ortalaması, yüksek lisans için yeterli olmayan öğrencilerin 3-6 ve 9 ay süreli olarak katıldıkları hazırlık programlarıdır. Amerika Üniversite kabul şartında not ortalamasının düşük olduğunu savunan okullar pre – master programı ile başarı sağlayan öğrencileri kabul edebilmektedir. Pre-master programını tamamladıktan sonra bağlı olunan üniversiteye direk geçiş yapılabileceği gibi farklı okullara da geçiş yapılabilmektedir.

Bazı okullar kendi kampüslerinde programları ile paralel pre – master programları sunarlarken bazı okullar dışarıdan özel akademik eğitim sunan okullar ile anlaşma sağlayarak pre – master programı sunmaktadır. Orta sıralamada olan üniversiteler 2.7 ile 3.0 arasında , üst sıralamada olan üniversiteler 3.0 ile 4.0 arasında not ortalaması aramaktadır. Bu sebeple istenilen not ortalamalarından daha düşük bir not ortalamasına sahip olan öğrenciler öncesinde pre – master programına katılarak not ortalamasını yükseltebilmek imkanına sahip olmaktadırlar.