Yüksek Lisans Programları

Amerika Lisans programını yeterli şartlar ile tamamlayan öğrenciler Yüksek Lisans programlarına devam etmeye hak kazanırlar. Amerikada Yüksek Lisans programlarına kabul koşulları lisans programları kabul koşulları ile aynıdır. Sadece İngilizce seviyesi bölümlere göre farklılık gösterebilmektedir. Not ortalaması ise min 2.5 olmalıdır 4.0 üzerinden.

Akademik referanslar da Lisans programına göre yüksek lisans kabulunde çok daha etkilidir. Üniversite hocalarından alacağınız olumlu referanslar kabul şartlarını desteklemektedir.

Amerikada tıp ve hukuk alanı dışında her bölüme yerleşim yapılabilmektedir. Bu bölümlerin eğitim denklikleri olmadığı için yerleşim olmamaktadır.

TOEFL/IELTS gibi sınavların dışında GMAT/GRE gibi İngilizce kökenli ancak daha akademik bilgiyi ölçen sınavlar istenilmektedir. Bu sınavlar da programlara ve üniversitelere göre değişiklik göstermektedir. Amerika Eğitim sisteminde Yüksek lisans programları 2 yıl sürmektedir. Yine öncesinde ingilizce eğitimi ya da master hazırlık dediğimiz pre – master programlarına katılabilir ve kabul koşullarında rahatlık sağlayabilinir. 2 yıl sonunda ülkede 1 yıl OPT hakkı ile yasal çalışma izni alınabilmektedir. 1 yıl profesyonel alanda full-time çalışma imkanı bulunmaktadır.

Yüksek Lisans Eğitim Süreleri ve Sunulan Dereceler ( MA / MSC  / PH )

Amerika Yüksek Eğitimi 2 yıl sürelidir. Master Degree olarak genel bir isim altında olsa da alınan programlara göre alınan diplomalar değişiklik göstermektedir. MA , Msc PH gibi program dallarına göre derecelendirilmektedir.  Alınan her program 2 yıllık master programı olup Yüksek Lisans / Master programı olarak adlandırılmaktadır. Sadece alanlara göre değişiklik göstermektedir.

Yüksek lisans programları 4.0 üzerinden hesaplanmaktadır çoğu okulda. Mezun olabilmek için ise min 2.0 not ortalaması istenilmektedir.