Pre-Master Programları

Amerika Lisans programlarının hazırlık sınıfları foundation olarak adlandırılmaktadır. Ve Master programlarında ise bu hazırlık sınıflara pre-master programları ya da pre – sessional gibi programları olarak adlandırılmaktadır. Pre master programları not ortalaması yüksek lisans için yeterli olmayan öğrencilerin 3-6 ve 9 ay süreli olarak katıldıkları hazırlık programlarıdır. Üniversite kabul şartında not ortalamasının düşük olduğunu savunan okullar pre – master programı ile başarı sağlayan öğrencileri kabul edebilemektedir. Amerika Pre-master programını tamamladıktan sonra bağlı olunan üniversiteye direk geçiş yapılabileceği gibi farklı okullara da geçiş yapılabilmektedir.

Bazı okullar kendi kampüslerinde programları ile paralel pre – master programları sunarlarken bazı okullar dışarıdan özel akademik eğitim sunan okullar ile anlaşma sağlayarak pre – master programı sunmaktadır.

Orta sıralamada olan üniversiteler 2.7 ile 3.0 arasında , üst sıralamada olan üniversiteler 3.0 ile 4.0 arasında not ortalaması aramaktadır. Bu sebeple istenilen not ortalamalarından daha düşük bir not ortalamasına sahip olan öğrenciler öncesinde pre – master programına katılarak not ortalamasını yükseltebilmek imkanına sahip olmaktadırlar.

Amerika Pre-master programı maliyetleri 5000 USD den başlamaktadır ve okullara göre değişiklik göstermektedir.