Foundation Programları

Amerika Eğitim Sisteminde Hazırlık sınıfları uluslararası öğrenciler için en etkili programlarından biridir. Lisans programlarına yerleşemeyen öğrenciler öncesinde 6 ve 9 aylık hazırlık programlarına katılarak Lisans eğitimlerine devam edebilmektedirler. Hazırlık programları ingilizce hazırlık olabildiği gibi akademik hazırlıkta olmaktadır.  Uluslararası öğrenciler genellikle hazırlık programlarına katılmayı sene kaybı olacağını düşündükleri için istemezler. Ancak ingilizce seviyesi yeterli düzeyde olan öğrenciler dahil bu programa katılmaları Lisans programı süresince eğitimlerinde rahat etmelerini sağlamaktadır. Eğitim dili ingilizce olduğu için akademik alanda yeterlilik sağlamak hazırlık programları ile olmaktadır. 1 yıl hazırlık eğitimi aldıktan sonra 4 yıl üniversite eğitimine devam etmek ülkemizdeki süre ile eşdeğerlidir.Hazırlık programları üniversite kampüsleri içerisinde olduğu gibi kampüsten bağımsız kuruluşlarda olabilmektedir. Kampüs programlarının avantajı hazırlık sonrasında o üniversiteye direk geçiş imkanı sağlamaktadır. Ancak hazırlık okurken farklı üniversitelere de başvurular yapılabilir kabul koşullarına göre değerlendirilmeler göze alınabilir.

Amerika üniversite hazırlık programları üniversitelerin yıllık maaliyetleri ile aynı maaliyetlerdir. Hazırlık programına katılım şartları da üniversite kadar olmasa da dil yeterlilik ve not ortalaması ile etkilidir. Her programın ve üniversitenin aradığı min bir ingilizce yeterlilik sonucu olmaktadır hazırlık programları için. Hazırlık programlarında istenilen lisans programlarının giriş / temel dersleri alınmaktadır. Bu dersler ingilizce dersleri ile desteklenmektedir. Lisans programına geçiş için hazırlık programını başarı ile tamamlamak şartı bulunmaktadır.

Bazı Amerika üniversite hazırlık programlari international year / diploma olarak adlandırılır ve bu programları btirdikten sonra direk lisans programının 2. Sınıfından eğitime devam edilebilmektedir. Böylelikle 1 yıl kazancınız olmaktadır.

İlginizi çekebilecek diğer sayfalarımız:

Amerika’da Üniversite Sistemi   /   Amerika Üniversite Kabul Koşulları