Amerika’da Üniversite

Amerika’da üniversite eğitimi gerek  akademik kalite ve başarı oranlarının çok yüksek olması gerek mezuniyet sonrası kariyer olanakları nedeniyle pek çok kişi tarafından tercih edilen ve dünyada ilk 3 arasında yer alan ülkelerden biridir. Amerika’da devlet ve özel üniversitelerin yanı sıra “Associate Degree” dediğimiz 2 yıllık lisans eğitimleri sunan yarı devlet destekli Community Collegeler bulunmaktadır. Amerika’da üniversite eğitimi lisans bölümleri için 4 yıl, yüksek lisans bölümleri için 2 yıldır. Tıp fakültesi eğitimleri ise 5-6 yıl sürmektedir.

Amerika’da üniversite eğitimi  almak isteyen yabancı öğrencilerin yerine getirmesi gereken en önemli şartlar  yabancı dil yeterliliği ve akademik başarıdır. Amerikan üniversiteleri yabancı dil yeterliliğinde TOEFL sınavını kabul etmekle birlikte pek çok üniversite artık IELTS sınavını da kabul etmektedir. Üniversitelerin bölüme göre TOEFL-IELTS sınavlarından istedikleri taban puanlar değişiklik göstermektedir. Amerika’da üniversite eğitimi için göstermeniz gereken akademik başarı puanları ise Türkiye’de en son eğitim aldığınız lise veya lisans bölümünün mezuniyet ortalamasıdır. Amerika’da üniversitelerin bazıları belirli bölümler için lisans eğitiminde SAT, mühendislik yüksek lisanslarında GRE, MBA yüksek lisanslarında ise GMAT isteyebilirler. Amerika’da MBA için pek çok üniversite iş deneyimi de talep etmektedir.

Amerika’da üniversite eğitiminin maliyetleri ise üniversite ve bölüm bazında değişmektedir.  Lisans eğitimlerinin ortalama yıllık eğitim ücretleri 20-28.000 USD, yüksek lisans eğitimlerinin yıllık eğitim ücretleri ise  25.000-30.000 USD aralığında değişmektedir. Maliyetleri biraz daha düşürmek açısından Amerika’da üniversite eğitimi almak isteyen pek çok kişi ilk önce 2 yıllık Community Collegelarda eğitim almakta akabinde üniversiteye geçiş yaparak son kredileri burada tamamlamaktadırlar. Community Collegeların yıllık eğitim ücretleri 10-15.000 USD aralığındadır.

Amerika’da ünversite eğtimi alan öğrencilerin 1 akademik yılı tamamladıktan sonra part time çalışma izinleri olmaktadır. Kampüs içi veya dışı yapacağınız bu part time çalışma gerek kişisel masraflarınızı karşılamada size yardımcı olacağı gibi, eğitim aldığınız alanda iş bulmanız halinde mezuniyet sonrası Amerika’da kariyer olanakları konusunda şansınız artacaktır.

Amerika Üniversite ile İlgili Diğer Sayfalarımız:

Amerika Eğitim Maliyetleri    |    Amerikada Üniversite Okumanın Avantajları

Amerika Üniversite Kabul Koşulları    |    Amerika’da Sınavsız Üniversite