Amerika’da Üniversite Sistemi

Amerika üniversite sistemi Türkiye’deki gibi 4 senedir. 4 sene eğitimi tamamladıktan sonra Lisans derecesine sahip olunmaktadır. Üniversite hazırlık programları ile birlikte 5 sene olmaktadır. Uluslararası öğrencilerin İngilizceleri yeterli olsa da hazırlık okumalarında fayda vardır. Türkiye’deki gibi İngilizce hazırlık yerine daha alana yönelik akademik hazırlık programlarıdır. Bu hazırlık programlarına da girebilmek için İngilizce seviyesi istenmektedir. Üniversite giriş koşullarında SAT sınavı istenilmektedir. Üniversitenin dışında 2 yıllık kolejler de bulunmaktadır. Üniversitelere bütçesi ya da not ortalaması yetmeyen öğrenciler öncesinde kolejlerde 2 yıl eğitim alabilir sonrasında devam ederek 4 yılı tamamlayabilirler. Bu tamamlama bazı kolej bünyesinde olabileceği gibi üniversitelerde de olabilmektedir. 4 yıllık üniversite sonunda Master programına katılma hakkın kazanılır. Master program süreleri 2 yıldır. 2 yılın sonun OPT hakkı kazanılmaktadır. OPT hakkı ile ülkede 1 yıl çalışma izni verilmektedir.

Amerika’da Üniversite sıralamaları da diğer ülkelere göre farklıdır. Top sıralamada olan okullar, Yale, Harvard, MIT… Gibi, orta sıralama olan okullar ve kolejlerdir. Top sıralamada olan okullara giriş koşulları çok ağırdır ve aynı zamanda fiyatları da oldukça yüksektir. Bu sebeple orta seviyedeki ve kolej eğitimleri çok daha rağbet görmektedir. 4 yıllık üniversite mezunlarına ülkede OPT hakkı verilmektedir. Bu hak ile öğrenciler 1 yıl resmi olarak full time çalışabilmektedir.

Bachelor Degree olarak adlandırılan programlara göre alınan diplomalar değişiklik göstermektedir. BSC Bachelor of Science Fen Bilimleri programlarının sonunda alınan derecedir. Daha sayısal bir programların derecesini gösterir. Muhendislik programlari BENG Bachelor of Engineering, Eğitim bölümleri ise BED Bachelor of Education olarak adlandırılmaktadır. Alınan her program 4 yıllık üniversite olup Lisans programı olarak adlandırılmaktadır. Sadece alanlara göre değişiklik göstermektedir. Lisans programları 4.0 üzerinden hesaplanmaktadır çoğu okulda. Mezun olabilmek için ise min 2.0 not ortalaması istenilmektedir.

Diğer Sayfalarımız: