Amerika’da Üniversite Hazırlık

Amerika Üniversitelerinde Hazırlık sınıfları uluslararası öğrenciler için en önemli programlardandır. Üniversite başvurusu yaparken, programlarına yerleşemeyen öğrenciler öncesinde ortalama 1 yıl hazırlık programlarına katılmaktadırlar. Hazırlık programları Türkiye’deki gibi sadece İngilizce hazırlık olmadığı gibi üniversite programı ile bağlantılı olup akademik hazırlık olmaktadır. Uluslararası öğrenciler genellikle hazırlık programlarına katılmayı sene kaybı olacağını düşündükleri için istemezler. Ancak İngilizce seviyesi yeterli düzeyde olan öğrenciler dahil bu programa katılmaları Lisans programı süresince eğitimlerinde rahat etmelerini sağlamaktadır. 1 yıl hazırlık eğitimi aldıktan sonra 4 yıl üniversite eğitimine devam edilmektedir. Hazırlık programları üniversite kampüsleri içerisinde olduğu gibi kampüsten bağımsız kuruluşlarda olabilmektedir. Kampüs programlarının avantajı hazırlık sonrasında o üniversiteye direk geçiş imkânı sağlamaktadır. Aynı zamanda, hazırlık zamanında farklı üniversitelere de başvurular yapılabilir ve kabullere göre devam edilecek okulları değerlendirilir.

Amerika Üniversite hazırlık programlarının ücretleri ise lisans programlarının yıllık eğitim ücretleri ile çok yakındır. Üniversiteye giriş için yeterli olmayan her öğrenci hazırlık programına katılabilir diye bir şey de yoktur. Hazırlık programları için de belirli bir İngilizce yeterliliği istenilmektedir. Hazırlık programlarında istenilen lisans programlarının giriş / temel dersleri alınmaktadır. Bu dersler İngilizce dersleri ile desteklenmektedir. Lisans programına devam için hazırlık programını başarı ile tamamlamak gereklidir.

Bazı hazırlık programları international year / diploma olarak adlandırılır ve bu programları bitirdikten sonra lisans programının 2. Sınıfından eğitime devam edilebilmektedir. 1 yıl kazancınız olmaktadır.

İlginizi çekebilecek diğer sayfalarımız:

Amerika’da Sınavsız Üniversite   /   Amerika Eğitim Maliyetleri