Amerika’da Staj Deneyimi

Ocak 2011 –Temmuz 2011 de EmbassyCES Los Angeles şehrinde  yoğun İngilizce programına katılmış bulunmaktayım. Intermediate (orta seviye) olarak başladığım okulu 6 ay sonra advanced (ileri derece) derecesiyle bitirdim. Daha sonrasında okulda  bulunan eğitim danışmanım ile bana staj yeri ayarlaması hakkında görüştüm.

Danışmanım şirketlerle görüşüp, mezun olduğum okul ve bölümü ayrıca kişisel tercihlerimi de  göz önüne  alarak bana  uygun olan staj yapabileceğim şirketleri araştırdı. 25 Temmuz -19 Ağustos 2011 tarihleri arasında ABD Orange county – Seal Beach şehrinde 4 hafta süren staj programımı tamamladım. Staj yaptığım şirket uluslararası bir şirket olan UPS kargo şirketi idi. Ulaştırma sektöründe en iyilerinden biri olan UPS ;  Profesyonel çalışanları , disiplini , iş ahlakı ile  herkezin çalışmak isteyeceği kurumsal bir şirkettir.

    Profesyonel anlamda ilk iş deneyimim olacağı  ve Amerikalıların çok katı olduğu inancımdan dolayı işe başlamadan tedirginlik yaşamış olmama rağmen , düşüncelerim konusunda yanıldığımı anladım . Amerika Staj programı haftada 20 saatti. Pazar günleri hariç günde 5 saat olan staj programını patronum ile görüşüp , bana ve ona uygun olan saatlere göre ayarladık. Çalışma saatleri yoğunluğa göre esneklik gösterebiliyordu. Yani vardiya saatleri kişilere ve ihtiyaçlara göre ayarlanabiliyordu. Günde 5 saat sürdüğü için , kalan zamanı kendime ayırabiliyordum ve cok yorucu olmuyordu. Patronum beni 2 -3 gün oryantasyondan geçirdikten sonra , artık kendi başıma işlerin üstesinden gelebiliyor olmuştum. Staj boyunca ; ürün bilgilerinin sistemi girilmesi ,müşteri kayıtlarının yapılması ;ön muhasebe kayıtlarının girilmesi ; banka ile ilişkilerin sağlanması konularında patronuma yardımcı oldum. Profesyonel iş hayatındaki ilk deneyimimi ABD yapmış olmak benim için bir ayrıcalıktı. 6 ay boyunca okulda ilerlettiğim İngilizcemi , profesyonel iş hayatında ,ana dili İngilizce olan insanlarla pratiğe dönüştürdüm. Günlük konuşma dili haricinde , iş terimlerine hakim olma şansım oldu. ABD çalışma ortamını görmüş oldum . Amerikalıların iş konusunda çok disiplinli olduğunu ancak gözde büyütülmemesi gerektiğini anladım. Çalışanların haklarını her zaman koruyan yasalar olduğunu gördüm. Türkiye’ye döndüğümde Advanced ( ileri derece ) seviyesi İngilizce sertifikamın yanında , ABD ‘de staj yaptığıma dair artı  bir sertifikam oldu. Patronumdan aldığım referans mektubu , çalışma hayatına girmemde kolaylık sağladı.

Seal Beach – Orange county dizilere konu olmuş bir sayfiye şehridir. Los angeles –Long beach şehrine komşudur. Orange county içersinde bir sürü plaj bulunur. Sörf cenneti olarak bilinir. Plajların hepsinde bisiklet kiralayıp turlama şansınız bulunmaktadır. California iklim açısından ılıman bir iklime sahiptir. Hava soğukluğu kış aylarında bile 15 derecenin altına düşmemektedir. Seal beach ,Los angeles’a göre daha sakindir. Ancak Los Angeles a ulaşım  araba ile 30-45 dakika sürmekedir. L.A eğlence şehri olarak bilinmektedir.

Bu güzel deneyim için KARYA INTERNATIONAL Yurtdışı Eğitim firmasına teşekkür ediyorum..

Duygu Akkaya/ Ankara 2013

Comments are closed.