Amerika Üniversite Kabul Koşulları

Amerika Eğitim sisteminde Lisans programlarına yerleşebilmek için aranan en önemli şart İngilizce yeterlilik düzeyidir. Lisans kabulü program ve okullara göre İngilizce seviyesi istemektedir. TOEFL ve IELTS tüm okullarda ve dünyada geçerli olan resmi dil sınavlarıdır. Ve TOEFL IBT den 79, IELTS ten ise 6.0 min. yerleşim için istenilen dil seviyeleridir. Eğer öğrenciler Lisans programı yerine kolej yerleşimi isterlerse 65 TOEFL IBT,  5.0 IELTS gibi daha düşük sonuçlar yeterli olabilmektedir. Ancak asıl önemli olan SAT sınav sonucudur. TOEFL-IELTS seviyesindeki öğrencilerin daha akademik ve bilgi birikimi ile girdikleri İngilizce SAT sınav sonucuna göre yerleşim yapılmaktadır. Okulların çoğu, bu sınavın birinci kısmı olan SAT Reasoning Test; SAT 1′ i almalarını istemektedir. Bu test, sayısal ve sözel olmak üzere iki bölümden meydana gelmiştir. Bu yönüyle ve zorluk derecesiyle, Türkiye’ de yapılmakta olan üniversite giriş sınavlarının ilk kısmı Türkiye’deki Üniversite yerleşim sınavı ile benzerlik gösterir. Ancak bu sınavın Amerikalı öğrencilerden istendiği ve İngilizcesinin onların seviyesine göre olduğu unutulmamalıdır. SAT en düşük puanı 200 en yüksek puanı ise 800’ dür. Gerekli puan okul ve bölümlere göre değişiklik göstermektedir.

Akademik dil şartı dışında, Akademik yeterlilikte ortalama ve üzeri sıralamada olan üniversiteler için çok önemlidir. Türkiye’de 5.0 üzerinden hesaplanan not ortalamalarında min. 3.5 not ortalaması gerekmektedir. 3.0 ile 3.5 not ortalaması arasındaki öğrenciler de okul ve program detaylarına göre yerleştirilebilmektedir. Ancak 3.0 altı not ortalamaları için yerleşim imkanı yoktur. Ancak düşük bir not ortalaması olan bir öğrenci ayni zamanda sosyal bir klup üyesi, sporcu ya da okulda bir derecesi var ise kabul şartlarında etkili olmaktadır. Amerika sosyal olan öğrencilere destek vermektedir. Ayrıca sporcu bursu olarak cuzi bir burs alan öğrenciler de bulunmaktadır. Milli sporcu iseniz okul kabulunden sonra burs başvurusunda bulunabilirsiniz.

Bir diğer kabul şartlarında eken ise Akademik referanslardır. Öğrenciler mezun oldukları okullardan ya da gittikleri kurslardan aldıkları akademik referanslar doğrultusunda incelemeye tabii tutulmaktadır. Akademik başarınız aldığınız referanslar ile desteklenmektedir.

Yetenek sınavı ve mülakat ile alınan programlarda ise kişiye ve programa göre değişmektedir. Sanat, mimarlık gibi fakülteleri bunlara örnek gösterebiliriz.